Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer

Moje zkušenosti s magnetickými filtry

1. 10. 2021

Jsou tomu již dva roky co jsem kompletně přešel na magnetický systém uchycení filtrů značky VFFOTO. Za tu dobu už jsem s těmito filtry hodně zažil, a několik vylepšení, se kterými výrobce přišel, práci s nimi zase posouvají blíže k dokonalosti.

Filtry a jejich mafnetická přitažlivost

Jak to celé funguje?

Na svůj objektiv si našroubuješ obroučku s magnetickým uchycením (lze si pořídit i variantu UV filtru, jehož součástí je magnetický adaptér). Do tohoto adaptéru se pak příslušný filtr přichytí za pomoci magnetů v obroučce, dostatečně silných, aby filtr držel, ale dostatečně volných, aby se filtr dal pohodlně sundat. Takže odpadá náročné šroubování filtrů přímo v terénu, nejvíce to oceníš v zimě a zvláště pokud fotíš na tmavé ND filtry. Oproti deskovým filtrům je tento systém kompaktnější a netrpí na parazitní světlo.

Zobrazit fotografie pořízené přes ND filtr

 

Magnetická přitažlivost <3
Rozdíl velikosti mezi filtry v originální krabičce a v kompaktním pouzdře

Musím mít všechny filtry magnetické?

Nemusíš, ale musíš počítat s tím, že na magnetický adaptér klasický šroubovací systém nelze nasadit. Pro našroubování klasického filtru je potřeba magnetický adaptér sundat a pak až lze filtr našroubovat. Takže je obrovskou výhodou mít adaptér magnetického uchycení stejného rozměru na všech objektivech, a pak už stačí jenom "přecvakávat" filtry a nemusíš nic šroubovat. Já mám šroubovací už pouze Night Sky filtr. Ale už teď vím, že s pořízením nového objektivu a nutnosti přejít na větší průměr filtrů, už bude i on magnetický.

Rozdíl velikosti mezi filtry v originální krabičce a v kompaktním pouzdře

Krabičky a pouzdra na filtry

VFFOTO dodává filtry v krásných krabičkách, které jsou super, ale pokud vlastníš filtrů více, je přenášení v původních krabičkách trochu rozměrově nepraktické. Proto doporučuji pořídit si k filtrům ochranné pouzdro. V tomto pouzdře krásně nastohuješ filtry nad sebe a schováš do pevného pytlíku, který je ochrání při přepravě v batohu. Ještě doporučuji pořídit si novinku a tou je magnetická krytka, která magnetickému systému skvěle padne, je malá kompaktní a dobře drží, podle mě lépe než klasická krytka. Tuto krytku jsem pořídil i na všechny ostatní objektivy, výměna více filtrů se pak dá krásně zvládnout i jednou rukou aniž bych měl strach, že filtr upustím na zem.

Sleduj jak se vlivem prodloužení času za pomoci ND filtru mění charakter fotky

A jak je to s extrémně širokoúhlými objektivy?

Základní magnetický systém je doporučován na široká ohniska do 24 mm, ale já jej s klidem používám i na ohnisku 15 mm. Drobnou vinětaci řeším ořezem. Ale v roce 2020 přišlo VFFOTO se skvělým nápadem, kdy pro široká ohniska, vyrobili rozšiřující step-up ring jako součást magnetického adaptéru. Na objektiv tedy potom pořídíš filtry větší velikosti, a nemáš tak problém s vinětací, a překryvem rámečku filtru v rozích objektivu. Jako bonus můžeš pořídit magnetickou krytku a clonu speciálně vytvořenou pro tento systém.

Pokud by jsi chtěl filtry vyzkoušet, můžeš přijít na některý z mojich kurzů.

Pro objektivy s ohnisky menší než 24mm je lepší použít rozšiřující magnetický adaptér

Fotografie

Bílý potok - Vysočina umava - Wolfgangovy vodopdy Čertovy proudy Vltava Skógar waterfall Torri Vrak lodi Garðar
Menu
třeba REM kod