Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer

Silné ND filtry a proč jsem si je tak oblíbil na svých cestách

12. 8. 2019

Silný ND, nebo-li šedý neutrální filtr, se hodí všude tam, kde je potřeba nastavit delší čas než je aktuální optimální expozice. Nejčastěji v krajině, kde chceme dosáhnout efektu tekoucí vody, či plynoucích mraků, ale i v architektuře, kde chceme potlačit dav turistů.

Zachycení efektu dlouhého času pomocí ND filtru

Proč jsem si zamiloval magnetické uchycení

Jejich používání je radostí, nic není potřeba šroubovat, jen přiložíte a drží...

Zrovna u silných ND filtrů je způsob uchycení rozhodující. Vzhledem k tomu, že přes filtry prakticky není vidět a vy nedokážete vidět kompozici, tak váš fotoaparát prakticky nic nezměří a většinou ani nezaostří. Nezbývá vám nic jiného, než vše nastavit při sundaném filtru a až pak filtr nasadit. A každý, kdo kdy zkoušel našroubovat filtr v terénu ví, že i pro zručné ruce je to boj o nerozbití filtru a co teprve v zimě? Ano, existují ještě deskové filtry, ale z mého pohledu nedokonalé a drahé.

A proto, když VFFOTO přišlo s revolučním magnetickým uchycením filtru, neváhal jsem ani den a pořídil si svůj první magnetický filtr. Sotva dorazil domů, sbalil jsem batoh a vyrazil na Island, abych ho mohl maximálně využít.

Pomocí ND filtru prodloužíte čas a tak zdůrazníte efekt tekoucí vody

A proč rád používám ND filtr?

Představte si situaci, najdete krásné místo, sedíte tam, pozorujete to všechno dění kolem. Rozhodnete se tu atmosféru zachytit vaším fotoaparátem, nastavíte clonu, změříte expozici a vyfotíte. A ejhle, celou scénu jste izolovali do pár milisekund a zmrazili tak všechno dění. Ale vy chcete divákovi předat celý ten čas a pohyb, který tam po celou dobu probíhá.

Nasazením silného neutrálního šedého filtru prodloužíte čas z pár milisekund na celé vteřiny či dokonce minuty. Na fotografii tak můžete zachytit působení času v místě, kde se právě nacházíte. Druhý efekt je, že vám pohyb pomůže izolovat hlavní motiv v kompozici podobně jako bokeh při focení portrétu.

Snímek díky filtru zachycuje celou atmosféru foceného místa...

Když turisté nechápou, že s nimi místo ztrácí atmosféru

Když čas snímání prodloužíte na více jak jednotky minut, můžu vám zaručit, že většina turistů se pohne z místa a jejich význam v čase se vytratí i z vaší fotografie.

Pomocí ND filtru je čas prodloužen a pohybující turisté jsou tak vymazáni ze snímku

Použití ND filtru v praxi

Pro začínající fotografy jsme sestavil fototahák jak postupovat při práci s ND filtrem, jinak pokud už jste zkušenější a chtěli byste si o filtrech přečíst více, mohu doporučit materiály od Jiřího Skořepy.

Menu
třeba REM kod