Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer Honza Musil photographer

Night Sky filtr pro milovníky noční fotografie

25. 6. 2019

Fotíte-li rádi hvězdy nebo noční město, pak je pro vás Night Sky filtr neodmyslitelným pomocníkem. Díky nasazenému filtru získáte kontrastnější a věrnější fotografie. Očekával jsem hodně, ale výsledek mě velice mile překvapil.

Night Sky filtr pro milovníky noční fotografie

Co Night Sky filtr umí

Pro otestování filtru jsem zvolil kostelík na kopci, který není nasvícený, ale přesto je jeho věž vidět zdálky. Můžou za to dvě velká města v dosahu pár kilometrů a jejich světelný smog. Dokonce v době pořizování snímku byla pouliční světla v přilehlé obci zhasnuta.

Oba snímky jsou bez úprav a pořízeny se stejným nastavením clon 3.5, ISO 6400 a čas 15s. Jak vidíte, tak snímek vlevo je překryt oranžovým závojem a kontrast hvězd a mléčné dráhy je zakryt. Snímek vpravo je pořízen s nasazeným Night Sky filtrem od společnosti VFFOTO. Hned na první pohled je vidět, že oranžový opar zmizel a hvězdná obloha získala lepší světelný kontrast a přirozenější podobu.

Rozdíl v použití Night Sky filtru a bez něj
Výsledná fotografie s použitím Night Sky filtru mě mile překvapila

Následné vyvolání RAW snímku

Oba snímky jsem z RAW formátu vyvolat se stejným nastavením. Snímek vlevo je původní bez použití filtru a i po snaze minimalizovat barevné zkreslení snímek nepůsobí příliš přirozeně (prostřední snímek). Vpravo je potom snímek s nasazeným Night Sky filtrem a výsledek vidíte sami, bez větší práce, krásně přirozená fotografie mléčné dráhy v prostředí s vysokým světelným smogem.

Je jasné, že toto prostředí není nejlepší pro focení mléčné dráhy, ale je tu krásně vidět, jak lze pomocí filtru dosáhnout slušného výsledku i v takto složitých podmínkách.

Doplění

Vnávaznosti na diskusi, zda lze filtr nahradit softwarovou úpravou, přikládám originál RAW snímky, ať si každý může posoudit sám. Budu rád když mi pak pošlete výsledné fotografie, abychom mohli mít víc nezávislých testů :-)

Výsledný snímek po úpravě a vyvolání RAW formátu

Lepší kontrast hvězd při Star Trails / Stopy Hvězd

Vyzkoušel jsem focení pohybujících se hvězd (Star Trails) s použitím Night Sky filtu. A i tady musím říct, že výsledek v podání lepšího kontrastu scény se mi líbí. Věřím, že všichni lovci hvězdné oblohy si tento filtr oblíbí.

Menu
třeba REM kod